EN | DE
Magnetický vítr - úvodní fotografie

Ondřej Kepka

Magnetický vítr

Uměleckým počinem, v němž se také zrcadlí "magnetický vítr" Gabriely Vránové, byl recitál Magnetický vítr. V roce 1989 měl premiéru v pražské Viole (za dramaturgické spolupráce dr. Vladimíra Justla), od té doby s ním Gabriela Vránová projela skoro celou republiku. Z tohoto pódiového vystoupení vznikla zvuková adaptace, nejprve magnetofonová kazeta, poté CD Magnetický vítr. Jádro hudebně poetického pořadu, jehož scenáristkou i režisérkou je sama interpretka, tvoří fejetony Gabriely Vránové. Kromě nich v pořadu, a později i na zvukových nosičích, zazněly oblíbené verše autorky. Vše doplňovaly hudební úryvky, variace a improvizace flétnisty Jana Riedlbaucha a kytaristy Miloslava Klause.

Audiokazety i CD Magnetický vítr jsou již rozebrány, v případě zájmu o nahrávku kontaktujte ondra@ondrejkepka.com.

Obsah CD:

Magnetický vítr
Na břehu řeky Svratky
Nikdy jsem neviděl
Láska
Balada o polce
Co dostupno, neláká vás
Žena a jediný
Neopatrný
Zem, z níž jsme vyšli
Šetřte láskou
Studenti mu říkali „Šatec“
Babočka osiková
Světla, Bolehlav, Rozkvetlý růže
Pospíchám
O kantořině
1/1
Chvíle pro hosta
Dubnový večer na Otavě...
Každý z nás je odněkud
Dar
Dialógy
Co pro mě byla Praha
Na Bertramce
Závěrem
Cesta k nám
Nepřemožitelní rostem

Kniha Magnetický vítr

Magnetický vítr obsahuje fejetony přední české herečky, v nichž se vrací do dětství, do let studií, ale také ke svým cestovatelským zážitkům. Na mnoha stránkách vlídné a působivé knížky rovněž vzpomíná na své herecké kolegy, s nimiž se během své dlouhé herecké trati setkala - na Danu Medřickou, Vladimíra Hlavatého, Vladimíra Menšíka, Otu Sklenčku a další mimořádné osobnosti divadla a filmu.

Tištěné vydání knihy je již rozebráno, ale knihu lze zakoupit v elektronické podobě na www.eknihulka.cz

Bílé noci

Legendární rozhlasová adaptace režiséra Josefa Henkeho z roku 1966 vychází na CD.

Království poezie

6. května 2010 vyšlo DVD Království poezie životní projekt herečky a recitátorky Gabriely Vránové, v němž se odráží její celoživotní vztah ke světové, ale především k české a slovenské poezii. Režie tohoto projektu se ujal Ondřej Kepka

Autoři projektu

Gabriela Vránová

Gabriela Vránová, herečka, autorka a pedagožka Pražské konzervatoře, dlouholetá členka hereckého souboru Divadla na Vinohradech.


Ondřej Kepka

Ondřej Kepka, herec, režisér, scenárista a fotograf, výraznou měrou se podílí na vzniku uměleckých projektů Gabriely Vránové, ale i na řadě dalších tvůrčích počinů.


Vyrobil: Martin Novotný, design: Jiří Šmíd