EN | DE
Magnetický vítr - úvodní fotografie

Ondřej Kepka

Ohlasy

Právě jsem na ČT2 shlédla krásný a pro mě neskutečně inspirující pořad Království poezie Gabriely Vránové. Velice mě oslovil a vnesl do mě pocit sváteční neděle, pocit, který se už stále méně vnímá. Moc Vám za to děkuji a přeji i Vám každodenní svět co nejvíc s tímto pocitem svátečnosti a krásy.

Renata Bartková, Uherské Hradiště


Milá tetino, po dlouhé době jsem prožila nádhernou hodinku s pořadem "Království poezie s G.V." (ve skvělé režii Vašeho syna). Vyrůstala jsem v hudbě a poezii. Oživila jste ve mně, kde je krása myšlenky a života. Moc děkuji
(Měla jsem tu čest se s Vámi setkat na Setkání stréců a tetin v r.2011 v Brně. Rudinek byl můj bratr. To jen tak pro připomenutí. Mějte se krásně a prosím o další krásnou hodinu s Vámi. Píše to moje dcera, jelikož já a počítač jsou zcela dvě odlišné věci.)

Jindra Dubanská –Zavadilová


Dobrý den, chtěl jsem Vám poděkovat za pořad o poezii-moc se mi to líbilo. Škoda, že je poezie v TV tak málo.

J.F.Julián


Vážený pane Kepko, milý Ondřeji, ... O víkendu jsem předala Vaší knížku fotek a příběhů. Když jsem ji balila do dárkového papíru, začetla jsem se a balení se tak protáhlo na pár hodin. Jsou to krásné fotky a zajímavé příběhy. Umím si představit, že takových obrázků a příběhů si nosíte s sebou spoustu a jsou o to cennější, že jste měl šanci potkat a poznat řadu nevšedních osobností. I proto bych Vám ze srdce přála, abyste navzdory všemu, co jste dokázal a prožil, zůstal tak skromný, dobrosrdečný a schopný dávat více než brát. Občas se nás média snaží přesvědčit, že dobré lidi aby pohledal, zatímco šupáků je všude plno, ale navzdory tomu věřím, že je spousta nezištně dobrých lidí, jen jejich příběhy neprodávají obrázkové časopisy a večerní zprávy. Mám radost, kdykoli takového člověka potkám a Vy jste mi udělal velikánskou radost. Díky za to...

Krásné jarní dny, Ivona


Milý Ondřeji, ...už jsem si několikrát pustila Království poezie. Binokl pana Preisse je příjemně provokativní, vždycky se přistihnu, jak mám pusu od ucha k uchu, když ho poslouchám. Obrazy pana Svatoše jsem kdysi "pašovala" do Švýcarska jedné české rodině, které se stýskalo po Praze. Za vrchol toho filmu ale pokládám, a určitě nejsem sama, návštěvu pana Munzara. Chvilkama jsem měla pocit, že zapomínám dýchat.
Díky za takové zážitky. Čeština je nádherný zvukomalebný jazyk. K tomu máme ještě to štěstí, že žijeme v zemi, v níž jsou louky, stromy, řeky a rozkvetlý Petřín a střídají se roční období, aby se nám žádné z nich neomrzelo a pořád jsme se měli na co těšit. Čím víc cestuju po světě, tím raději se vracím a uvědomuju si, jak je tu krásně. Máte dar to krásno nejen rozpoznat, ale i předávat. Srdečně zdravím,

Ivona


Gábinko,nadšeně dokola si pouštím tebe (DVD Království poezie). Dojata, naprosto. Gratuluji, objímám, pusu posílám a pozdravení p. profesorovi a uctivou poklonu synovi!

Tvoje Eva Miláčková, herečka


(kráceno) ... Předně Vám chci strašně moc poděkovat za překrásné DVD Království poezie, je jako pramen živé vody... Máte skvělého syna,udělali jste spolu nádherné a troufám si tvrdit i nesmrtelné dílo, které je v dnešním sobeckém a materialismem sevřeném světě vzácností. Je moc důležité, že jste se do projektu pustili, lidé mají pořád potřebu krásy, lásky i soucitu, ale občas potřebují trochu naťuknout.

Danuše Navrátilová, autorka


Včera večer jsem se podíval na DVD. Netušil jsem, že i v roce 2010 může člověk skoro dvě hodiny koukat na film o básničkách a nenudit se. Je tom suprové DVD. Jinak jsem po delší době mohl zase vidět a slyšet Ľuba Feldeka. Ľubo je neuvěřitelná studnice příběhů.

Pavel Hrabica, novinář


Milá paní Vránová, jsem studentka, letos v květnu jsem maturovala a v září nastupuji na Masarykovu Univerzitu. Už jako malá jsem měla velmi ráda krásné historické seriály Sňatky z rozumu a F. L. Věk, kde jste tak skvěle hrála. Teprve mnohem později jsem objevila také Vaši lásku v poezii. Sama, asi jako každý, už dlouho píšu do šuplíku - hlavně přírodní lyriku, mým velkým vzorem je Jan Skácel.

Proto mě velmi potěšilo, když jsem se dozvěděla o DVD Království poezie, ráda bych si jej k Vánocům koupila...

Četla jsem na internetu booklet k tomuto DVD a potěšilo mě několik věcí - stejně jako Vy jsem i já četla Káji Maříka (a znám ho stále zpaměti) i Dostojevského. A protože pocházím z Letovic, nedaleko Kunštátu, je pro mě symbolem české poezie František Halas.

Děkuji Vám za to, co děláte, a těším se, až si poslechnu Království poezie.

Přeji Vám krásné a klidné léto. Ať se Vám daří.
S upřímnou úctou a pozdravem
Vaše

Hana Lipovská


... Kdyby se mne dnes někdo zeptal, co jsem za poslední dobu zažil uchvatného, jednoznačně bych řekl včerejší večer s Královstvím poezie. Opravdu poetický a zároveň tak důležitý počin pro poezii.

malíř Ivan Svatoš


... Nikdy bych si nemyslela, že film o poezii může být tak zajímavý. Sled básní, střih a hlavně kamera, opravdu dobré.

Díky, Bohunka Waage


...Udělali jste jím velký čin pro českou poezii. DVD skrývá cennou hodnotu, překrásný je film a neméně krásné jsou i velmi kvalitní bonusy. Film je promyšleně vystavěný, úžasně graduje, citlivé pasáže vyznání Gabriely Vránové zpestřují hosté, z nich Luděk Munzar je opět podobně mimořádný jako ve vašem televizním medailonu nebo i v našem společném filmu (snad jen maličká kritická poznámka - všude titulek přináší název recitované poezie a Munzarův dlouhý přednes Hrubínovy Romance pro křídlovku zůstane anonymní).
Ondřeji, navíc po zkušenosti s mladoboleslavským natáčením jsem si uvědomil, jak tento film byl i produkčně náročný, kolik prostředí jste se štábem museli navštívit, kolik to reprezentuje nejednoduchých natáčecích dnů převážně v exteriérech v Čechách, na Moravě i na Slovensku. Klobouk dolů! Moc držím palce, aby o to projevila zájem televize...
...Mělo by to vidět co nejvíc lidí. Aby ti citliví, kteří momentálně nejsou se svou láskou k poezii IN, pookřáli a posílili se. Já sám považuju vaše DVD za velice hodnotný dárek, který nakoupím pro své nejlepší přátele...

František Skřípek, ředitel Městského divadla Mladá Boleslav


6. května proběhl v kině MAT křest nového filmu Království poezie, který spolu s dalšími bonusy vychází na DVD. Autory projektu jsou herečka Gabriela Vránová a její syn režisér Ondřej Kepka. Jde o zcela originální filmový pohled na svět poezie s využitím filmových klipů, fotografií, hudby a obrazů. Gabriela Vránová putuje po místech, která ji v životě zásadně ovlivnila. Poutavé vyprávění doplňují vstupy řady hostů: Davida Krause, Luďka Munzara, Viktora Preisse - nebo třeba malíře Ivana Svatoše.

(tisková zpráva)

Bílé noci

Legendární rozhlasová adaptace režiséra Josefa Henkeho z roku 1966 vychází na CD.

Království poezie

6. května 2010 vyšlo DVD Království poezie životní projekt herečky a recitátorky Gabriely Vránové, v němž se odráží její celoživotní vztah ke světové, ale především k české a slovenské poezii. Režie tohoto projektu se ujal Ondřej Kepka

Autoři projektu

Gabriela Vránová

Gabriela Vránová, herečka, autorka a pedagožka Pražské konzervatoře, dlouholetá členka hereckého souboru Divadla na Vinohradech.


Ondřej Kepka

Ondřej Kepka, herec, režisér, scenárista a fotograf, výraznou měrou se podílí na vzniku uměleckých projektů Gabriely Vránové, ale i na řadě dalších tvůrčích počinů.


Vyrobil: Martin Novotný, design: Jiří Šmíd